مشروح مطالب

واكنش دبیرکل اتاق ایران و‌ عراق به بسته شدن مرزهای ايران و كردستان

تعداد بازدید:344

انتشار:۲۶ مهر ۱۳۹۶  -  ۲:۰۴ ب.ظ

سید حمید حسینی، دبیرکل اتاق ایران و‌ عراق در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین:
🔹سرانجام امروز مقامات سیاسی و امنیتی تصمیم گرفته‌اند تا در راستای همکاری با دولت مرکزی عراق و هماهنگی که با دولت ترکیه صورت گرفته است، مرزهای بین ایران و اقلیم کردستان را ببندند.
🔹با توجه به طولانی شدن مشکل ایجاد شده در منطقه کردستان، شاید از این طریق بتوان مساله عراق را زودتر حل کرد. چراکه به‌رغم پیشنهادات زیادی که برای مذاکره شده است ولی عملا مذاکره‌ای شروع نشده است.
🔹طولانی شدن این مساله برای منطقه خوب نیست، دراین میان، انتظار و بلاتکلیفی نیز برای فعالان اقتصادی و عناصر سیاسی منطقه رضایت‌بخش نیست.
🔹امیدوارم که این اقدام با هماهنگی دولت ترکیه و عراق باشد، نه این که ما پیش‌قدم شده باشیم و اگر هم این کار را کرده‌ایم تلاش کنیم تا آن‌ها نیز با ما همراهی کنند،چون در صورتی این سیاست جواب می‌دهد که هماهنگی وجود داشته باشد.
🔹در صورتی که ما به تنهایی مرزها را ببندیم، عملا اقدام ما بی‌نتیجه است؛ چون ترکیه دست به افزایش صادرات خواهد زد و کالا و نیازمندی‌های اقلیم را برطرف می‌کند و کشور یک صادرات دو میلیاردی در سال را از دست می‌دهد.
🔹روزانه حدود ۲۰۰۰ کامیون کالا از ایران به عراق صادر می‌شود که نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کامیون تنها به اقلیم کردستان صادر می‌شود که این رقم حدود ۳۰درصد از کل صادرات ما به عراق است./ اقتصاد آنلاین

آرشیو اخبار

تازه ها